Polish Czech English French German Russian Slovak

Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj86
mod_vvisit_counterWczoraj247
mod_vvisit_counterBieżący tydzień1749
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc1477
mod_vvisit_counterWszyscy961295
Splywajcie.pl - opis spływu rzeką Piławą
Piława (Łubowo- Liszkowo) Drukuj Email

Spływ 1- dniowy Łubowo (j.Lubicko Wielkie) - Liszkowo (j. Pile) 21 km

 

Pole namiotowe Łubowo
Pole namiotowe jest takie sobie, plaża z pomostem kusi cieniem akacji. Przy plaży można pograć w plażową siatę. Do sklepu do wsi jest ok 1 km. Wody bieżącej brak. Odradzamy jednak biwakowanie przy samej plaży, ze względu na wizyty miejscowych. Jest to miejsce wieczornych spotkań nie tylko przy piwku, kończy się różnie. Lepiej rozbić namioty na cyplu z 500 metrów dalej, tam gdzie zazwyczaj latem stoją przyczepy kempingowe, lub w jego pobliżu.

 


Zatoka Łubowska

Płyniemy na północ 1,5 km szerokim na 150-200 metrów korytarzem, tutaj nie ma problemu z nawigacją. Po kilkunastu minutach zatoka kończy się i wpływamy na jezioro Lubicko Wielkie. Po wypłynięciu z zatoki kierujemy się na lewo.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka
 

Jezioro Lubicko Wielkie
Powierzchnia: 168 ha, szerokość i długość ok 2,2 km, głębokość 36 m, 3 wyspy.

Jest to jak widać duże jezioro z licznymi zatoczkami i łatwo można się tutaj zgubić czego też za pierwszym razem doświadczyliśmy. Wpływając z jeziora w jezioro człowiek zaczyna wątpić i nie jest pewien czy to tylko przesmyk dzielący jeden akwen na pół czy to już następne jezioro.  Wypływając z Zatoki Łubowskiej po prawej stronie mamy wyspę Lubicką, nie jest ona mała, długa na 1,2 km a szeroka na 0,5 km (30 ha) z tej odległości wygląda jak półwysep. Bez mapy po wypłynięciu z Zatoki Łubowskiej sugerujemy trzymać się lewego brzegu, wtedy na pewno nie ominiemy wąskiego przesmyku (niewidocznego z daleka). Po chwili jesteśmy na jeziorze Lubicko Małe.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 

 

Jezioro Lubicko Małe
Wpływamy na nieduże jezioro i kierujemy się prosto przed siebie do widocznego przesmyku, co roku pływają tutaj łabędzie z młodymi, zapewne maja gdzieś tutaj gniazdo. Przesmyk jest płytki, w wodzie grążele...

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka


 

Kanał łączący j. Rakowo z j. Brody i Lubicko Małe

Po chwili z lewej strony wpływ Piławy od strony jeziora Rakowo, a my kierujemy się w prawo zgodnie z kierunkiem płynącej wody i wpływamy do jeziora Brody.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 

 

Jezioro Brody
Powierzchnia: 73 ha, długość: 1,4 km, głębokość: 22 m.

Gdy chcemy wydłużyć spływ o 1 dzień polecam skręcić w prawo i dopłynąć do pola namiotowego przy Wsi Łubowo nad jeziorem Lubicko Wielkie, ale o tym poczytacie tutaj, my natomiast płyniemy do jeziora Pile. Po kilku minutach wpływamy na jezioro Brody. Po wpłynięciu na jezioro widać małą wysepkę, w 2005 roku rosły na niej jeszcze zielone olchy, w 2011 drzewa są obielone i już martwe dzięki Kormoranom i ich odchodom.

 

Jest to równoleżnikowe jezioro, trzymamy się najpierw prawego brzegu, a potem lewego. Nie płyniemy stale środkiem, chyba że jest ładna bezwietrzna pogoda... inaczej nie polecamy. Wiatr ma się tutaj gdzie rozpędzić... jezioro jest długie i wąskie.

Na wschodnim krańcu już z oddali widać wieś Strzeszyn, zatrzymujemy się na chwile przy pomoście obok starej Gorzelni. Przepływamy pod mostem drogowym i jesteśmy na jeziorze Strzeszyn. Pod mostem jest sporo kamieni. Bezpieczniej jest przeciągnąć kajaki by ich nie zniszczyć.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 

Jezioro Strzeszyn

Bez mapy w tym miejscu łatwo się zgubić i nadrobić kilka km spływu. Wpływamy na jezioro Strzeszyn i kierujemy się na widoczny przed nami cypel wcinający się w jezioro z prawej strony, opływamy go i u jego podstawy wąskim łącznikiem wpływamy do jeziora Kocie. Na początku łącznika przepływamy pod mostem pod lokalną leśną drogą, można sobie tutaj też zrobić przerwę na kąpiel. Rzut z lotu ptaka bardzo dokładnie przedstawia opisywane miejsce.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

  

Jezioro Kocie

Czujemy się jak na Mazurach,... z jeziora w jezioro... trzymając się lewego brzegu przepływamy przesmykiem i znajdujemy się... nadal na jeziorze Kocie..;) Po prawej mamy nasyp kolejowy linii kolejowej Runowo Pomorskie- Szczecinek. Płyniemy wzdłuż nasypu, jezioro kończy się i wpływamy do kanału łączącego jezioro Kocie z jeziorem Pile.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 

 

Kanał do jeziora Pile

Po kilkudziesięciu metrach płytkiego kanału, którego dno usiane jest muszlami, skręcamy w prawo i wpływamy pod most kolejowy oraz drogę Czaplinek- Szczecinek, po kilku minutach wpływamy na jezioro Pile. Jest to bardzo duży akwen, największy na trasie naszego spływu. Przed nami widać nad brzegiem jeziora wieś Pile.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 

Na południe...

Po kilkunastominutowej przerwie kierujemy się w prawo do południowego brzegu, w oddali widać obniżenie linii drzew z dwóch stron, jest to pole namiotowe Liszkowo i nasza meta. Nie ominiemy pola jeśli będziemy się trzymać prawego brzegu, skracania drogi nie polecamy ze względów bezpieczeństwa. Na wzgórzu blisko pola stoi wieża obserwacyjna p-poż. i na nią się kierujemy.

 

 

Pole namiotowe Liszkowo

Pole namiotowe znajduje się przy samym wypływie Piławy z  jeziora Pile po jakimś czasie widać również z daleka biel tablicy informacyjnej "Szlak wodny Piławy", która "patrzy" w kierunku jeziora. Ogólnie na tym polu wygód nie ma, bieżącej wody, a co za tym idzie żadnych prysznicy czy umywalki, czy porządnego WC-ta- są sławojki. W roku 2019 teren oznaczony jako teren prywatny Towarzystwa pomocy "Przytulisko" w Białogardzie  - informuje o tym tablica na wjeździe- pobyt za zgodą administratora i podany nr telefonu 575-829-982. Do wioski Liszkowo jest jakieś 3 km i jest tam sklep. Pole Liszkowo to dobra baza wypadowa do Bornego Sulinowa, kierując się w prawo po 6 km możemy dopłynąć do tego ciekawego historycznie miasta, jest tam sporo innych atrakcji. W Bornem jest bardzo fajne pole namiotowe z wszelkimi wygodami, jednak na nadrabianie w sumie 12 km w tę i z powrotem musimy mieć czas i dodatkowy dzień.


  

 

kajak PERCEPTION Vista

Reklama
Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.