Polish Czech English French German Russian Slovak

Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj54
mod_vvisit_counterWczoraj442
mod_vvisit_counterBieżący tydzień925
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc7178
mod_vvisit_counterWszyscy933512
Czernica- opis rzeki Drukuj Email

 

Czernica jest jednym z sześciu lewych dopływów rzeki Gwdy. Rzeka ta w całości płynie na terenie województwa Pomorskiego (początek bierze w powiecie bytowskim niedaleko Miastka) zbliżając się do północnego krańca województwa Wielkopolskiego wpada do Gwdy kilkaset metrów poniżej wsi Lubnica. Przez niecały kilometr przed wpływem do Gwdy stanowi naturalną granicę między tymi województwami. Długość rzeki to około 55 km. Mniej więcej w połowie Czernicy uchodzi do niej z prawej strony rzeka Biała- zasilając dość znacząco jej wody. Powierzchnia dorzecza Czernicy to 528 km2, a średni spadek 1,5 promila.

Spływ Czernicą nie należy do łatwych w jej górnym biegu ze względu na liczne przeszkody, nie nadaje się ona na tym odcinku do spływów długimi dwuosobowymi kajakami. Spływy dwójkami można zacząć od mostu we wsi Sporysz. Czernica nie jest tak popularna jak np. Piława, ale ma to swoje plusy. Ruch kajakowy jest mało dostrzegalny, na rzece raczej trudno o "korek", nie ma również śmieci. Dużym autem Czernicy jest to, że w zasadzie płynie stale w lesie. Rzeka przepływa przez kilka mniejszych Miejscowości: Trzebiele, Brzeźnicę, Dzików oraz miasto Czarne. Woda Czernicy jest czysta ale nie jest przejrzysta jak to ma miejsce w Rurzycy czy Piławie, ma lekko brązową barwę i ze względu na dość szybki przepływ nie nagrzewa się zbytnio latem. Na szlaku dwie sztuczne przeszkody wymagające przenoski, pierwsza we wsi Przyrzecze, drugą jest młyn w samym centrum Czarnego.


Nasz spływ podzieliliśmy na dwa etapy.

 

W pierwszym dniu:

Zaczynamy w miejscowości Sporysz. Na pierwszym odcinku sporo naturalnych przeszkód w postaci zwalonych drzew, dopiero za wsią Dzików jest już łatwiej. Odcinek kończymy przy Leśniczówce Sarniak około 1 km na północny- wschód od miejscowości Czarne. Nocleg na leśnym polu biwakowym tzw. "Sarniaku". Jest tutaj wiata i miejsce na ognisko. Zgodę na nocleg wydaje Nadleśnictwo Czarne. tel. 059 83 32 011. Przy polu jest również ścieżka edukacyjna, którą warto zwiedzić. Jej trasa, o długości 5,6 km przebiega przez drzewostany we wszystkich fazach rozwojowych. Na ścieżce zamontowano 40 tablic dydaktycznych o tematyce ekologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Ponadto na szlaku znajduje się kapliczka śródleśna ku czci św. Huberta- patrona myśliwych i leśników, strzelców, sportowców, kuśnierzy, matematyków i jeźdźców ;).

W drugim dniu:

Przepływamy przez Czarne (ew. jakieś małe zakupy) i wpływamy do otoczonej lasami Doliny Gwdy. Po 9 km pięknych leśnych krajobrazów wpływamy bystrzem do Gwdy 200 m poniżej wsi Lubnica i tutaj mamy do wyboru dwie opcje. W przypadku gdy jesteśmy ograniczeni czasowo lub po prostu mamy dość to holujemy kajaki do Lubnicy 200 m pod dość wartki prąd (płynąć raczej się nie daje). W drugim przypadku- gdy mamy czas i nie mamy dość- kontynuujemy spływ Gwdą 6 km niżej do elektrowni w Domyślu. W Domyślu jest fajne pole biwakowe z wiatą, możemy skończyć tutaj i polną drogą wydostać się do wsi Węgorzewo. Spływ Gwdą z Lubnicy jest opisany na naszej stronie, możesz przejść tam również przez ten link.

 

W powyższych opcjach można zrobić spływy jednodniowe, wtedy sensowniej kończyć i zaczynać w Czarnem. Odcinek ze Sporysza zostanie opisany na początku sezonu 2013, a odcinek z Czarnego jest w trakcie opisywania i niebawem pojawi się na stronie.

 

kajak PERCEPTION Vista

Reklama
Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.