Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj3
mod_vvisit_counterWczoraj104
mod_vvisit_counterBieżący tydzień479
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc355
mod_vvisit_counterWszyscy1202294
Gwda- opis rzeki Drukuj Email

 

Gwda (dawniej Głda) jest największym dopływem Noteci, wpada do niej w Ujściu koło Piły. Źródła Gwdy biją na podmokłej łące przy wsi Kazimierz (7 km od Białego Boru) na wysokości 157 m n.p.m. Wiąże się z tym bardzo duży przepływ 26 m/s- jak dla rzeki nizinnej, dzięki temu również rzeka ta ma swój- bogaty w bystrza- odcinek górski- pomiędzy Ptuszą a Płytnicą. W górnym biegu płynie równiną sandrową, która następnie przechodzi w głęboką dolinę, biegnącą wzdłuż pól i lasów. Największy kompleks lasów przez który przepływa to "Puszcza nad Gwdą". Atrakcją dla miłośników militariów jest pozycja przednia niemieckiej linii obronnej, tzw. Wału Pomorskiego, która przebiegała wzdłuż tej rzeki.

 

 

Szlak kajakowy Gwdy na całej swej długości z Drężna do Ujścia koło Piły ma 145 km. Różne źródła różnie podają (znajdziecie też 149 km- nigdy tego nie sprawdzaliśmy i nie ma to dla nas większego znaczenia). Na przebycie całej rzeki (Dreżno- Ujście) potrzeba 7- 8 dni. Polecamy spływ od Drężna (jezioro Studnica) do Lędyczka, tutaj Gwda rzadko ma głębokość powyżej pasa. Spływ na tym odcinku zajmie nam minimum 5 dni. Oczywiście można to zrobić szybciej tylko po co..;). Bardzo interesujący jest odcinek od Gołębiewa do Lędyczka, rzeka płynie wzdłuż poligonu, jest tu przepięknie, a godziny w kajaku mijają bardzo szybko. Od Lędyczka do Ujścia, Gwda jest już głęboką rzeką, płynącą szerokim korytem. Atrakcją są bystrza przed Płytnicą. Nie ma tu tak czystej wody jak w Piławie czy Rurzycy. Możliwe, że z powodu miejscowości przez które przepływa, pól i materiału wynoszonego z jezior. Jej wody uznawane są jednak za czyste.

 

Co ciekawe Gwda nie cieszy się dużym zainteresowaniem kajakarzy, być może ze względu na elektrownie, lub jej obraz poniżej Lędyczka. Wydaje się być nieciekawą wolną rzeką. Nic bardziej mylnego!

 

 

 

 

Jak już pisaliśmy wyżej Gwda od Drężna do Gwdy Wielkiej to bezpieczna niegłęboka rzeka i piękne jeziora, zwłaszcza Wierzchowo, Smolęsko i Wielimie. Każde jest inne i na każdym z nich warto się zatrzymać na dłużej. Elektrownie wodne zaczynają się od Gołębiewa (Klepacza) z tym, że ta przenoska jest krótka, podobnie Lubnica oraz Domyśl. Elektrownia Łomczewko mimo dłuższej przenoski jest świetnie do tego przystosowana. Problemem już są dalsze duże elektrownie wodne zbudowane na początku XX:  w Podgajach, Jastrowiu, Ptuszy i fabryka tektury w Tarnowskim Młynie. W mniejszym stopniu Elektrownia w Dobrzycy. Kilka elektrowni wodnych tworzy jeziora zaporowe:

  1. Podgaje (jezioro Podgaje- Zalew Grudniański)
  2. Jastrowie (zbiornik Jastrowski),
  3. Ptusza (jezioro Ptuszowskie)
  4. Dobrzyca (jezioro Dobrzyckie)

 

Część górna Gwdy z jeziorami: Studnica, Wierzchowo, Smolęsko, Wielimie, rzeką Dołgą, jeziorami: Dołgim, Stępińskim, Dębno i Łąkim tworzy szlak kajakowy nazywany "Pętlą Szczecinecką".

 

 

Gwda posiada największe dorzecze, wynosi ono 4943 km. Zasilana jest innym rzekami mniej lub bardziej dostępnymi dla kajakarzy.  Są to:

  1. Nidzica
  2. Dołga
  3. Czernica z Białą
  4. Szczyra z Chrząstkową
  5. Debrzynka
  6. Czarna
  7. Płytnica
  8. Rurzyca
  9. Piława
  10. Głomia z Kocunią

 

Piława, Rurzyca oraz Czernica to piękne uczęszczane rzeki, dostępne dla kajakarzy. Płytnica jest zawalona drzewami, tak że spływ 2- osobowym kajakiem nie jest możliwy, da się spłynąć jedynką- ale przenosek może być kilkadziesiąt lub więcej. Głomię da się miejscami spływać bez przeszkód, na odcinku leśnym Wąsosz- Krajenka jest dużo zwałek podobnie od Skórki do Dobrzycy spływ Głomią to męka, chyba że płynie się dla zwałek. Kocunię opanowały bobry, i postępujące zarastanie, tutaj jedynką da się powalczyć, jednak nie dwójką. Co do pozostałych rzek nie mamy informacji na dzisiaj.

 

Proponujemy spływy wymienionymi niżej odcinkami. Można je łączyć w spływy kilkudniowe. Opis szlaku (również w menu):

 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.