Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj119
mod_vvisit_counterWczoraj139
mod_vvisit_counterBieżący tydzień518
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc2885
mod_vvisit_counterWszyscy1163852
Splywajcie.pl - opis spływu rzeką Rurzycą
Rurzyca (Trzebieszki- Krępsko) Drukuj Email
  1. START: Trzebieszki (15 km od Jastrowia w kierunku na Wałcz).
  2. PRZYSTANKI: (1) Koniec jeziora Krępsko Górne po lewej stronie. (2) Kamień Papieski na lewym brzegu jeziora Krępsko Średnie, (3) stanica harcerska "Wrzosy", (4) za poniemieckim wiaduktem kolejowym.
  3. META: Krępsko. Długość odcinka około 20 km, ok 6 godzin z przystankami.

 

UWAGA!

W związku z ograniczeniami jakie niesie ze sobą fakt przepływania przez 2 rezerwaty przyrody w tym Dolina Rurzycy (RDOŚ Szczecin) i Wielkopolska Dolina Rurzycy (RDOŚ Poznań) należy zapoznać się z zasadami obowiązującymi na tym terenie zapisanymi w stosownych Zarządzeniach Regionalnych Dyrektorów Ochrony środowiska (RDOŚ) w Poznaniu i w Szczecinie.

9.00
Zaczynamy w Trzebieszkach.

Z parkingu trzeba przejść ok. 50 metrów w kierunku na restaurację, i skręcić w prawo kamienistą drogą prowadzącą lekkim spadkiem w dół. Na jej końcu jest miejsce na zawrócenie autem, ale nie wjeżdżajcie tam, bo zazwyczaj jest to zatoczka dla aut które przewożą kajaki. Kilkunastometrowa wąska ścieżka, ukryta pośród drzew prowadzi w dół do rzeki do miejsca na szlaku oznaczonego jako start "0 km". Można stąd płynąć pod prąd do jeziora Krępsko Długie i Małe. Amatorzy powinni tutaj poćwiczyć sterowanie kajakiem. My płyniemy z prądem więc przepływamy pod drewnianą kładką, a po kilkunastu metrach wąskim korytem wpływamy pod szosę. Uważajcie na wiosła i  wystające z wody kamienie, wszystko to skutecznie utrudnia pierwsze metry spływu. Potem jest już ok. rzeka wije się w leśnej głuszy i po 400 metrach wpływa do pierwszego jeziora- Trzebieszki.

 

 

9.15
Jezioro Trzebieszki.

Długość: 1200 m., głębokość max.: 21,7 m., powierzchnia: 33,9 ha.

Warto już na samym początku jeziora zatrzymać się i przyjrzeć  temu akwenowi. Wszystkie jeziora na trasie wyglądają podobnie- ukształtowane przez morenę, wąskie, długie, ze stromo schodzącymi do tafli wody brzegami. Pamiętajmy, że wiatr potrafi utworzyć na jeziorach całkiem dużą falę i przestrzegam przed nią, my płyniemy zazwyczaj z wiatrem więc fala (jeśli jest) pomoże nam. Płyniemy  lewym brzegiem, ponieważ jezioro "skręca" lekko na północ. Dla bezpieczeństwa unikajcie przepływania przez środek jezior w dni wietrzne. Na spływie z gupą przyjaciół właśnie w taki wietrzny dzień w 2003 roku, wiatr zepchnął nas w trzciny. Do brzegu był spory kawałek, zanurzenie kajaka było duże, a fala zepchnęła kajak i ustawiła go bokiem do siebie.Trzcina zatrzymywała kajak z drugiej strony, trudno było stamtąd wypłynąć, udało się bez wywrotki, ale może się nie udać..;). Wiatr wieje tutaj zazwyczaj w plecy.

 

 

9.40
Wypływamy z jeziora Trzebieszki.

Po wypłynięciu z jez. Trzebieszki przepływamy przez ok. 500 metrowy odcinek Rurzycy. Jest ona tutaj płytka i prawie w każdym miejscu można wyjść z kajaka do wody. Nie sięga powyżej kolan.

 

9.55
Wpływamy na jezioro Krępsko Górne,
długość: 2570 m, głębokość max.: 20,6 m, powierzchnia: 92,9 ha.

I mamy do przepłynięcia 2,5 km ;), spokojnie i bez pośpiechu...

 

10.40
Wypływamy z jeziora Krępsko Górne.

Przepływamy przez trzciny, pod kładką, potem jeszcze z 200 metrów i jesteśmy na kolejnym jeziorze...

 

11.00
Jezioro Krępsko Średnie.

Długość: 2360 m, głębokość max.: 17,7 m, powierzchnia: 71,7 ha

Za drugim zakrętem na lewym brzegu tego akwenu stoi Kamień Papieski upamiętniający spływ w którym uczestniczył nasz św. pamięci Papież w lipcu 1978 roku (jeszcze jako kardynał). Wrażenie robi krzyż "z wioseł". By nie ominąć tego miejsca pamiętajmy by trzecie jezioro (od startu w Trzebieszkach) przebywać lewą stroną. Miejsce to jest oznaczone tablicą, którą widać z wody. Charakterystyczna jest pochylona ku wodzie sosna (na zdjęciu poniżej). W przypadku gdy widzimy przed sobą pomost znaczy to, że jesteśmy przed stanicą Wrzosy, a kamień minęliśmy, musimy się cofnąć z 200 metrów za pierwszy zakręt jeziora.

 


 

11.30
Kamień Papieski.

Można się tutaj zatrzymać, spływając Rurzycą trzeba tutaj po prostu być, inaczej się nie da..;).

 

11.50
Stanica Wrzosy.

Jeszcze jeden zakręt i przy końcu jeziora dopływamy do Stanicy Wrzosy na prawym brzegu. Tutaj jest kąpielisko z pomostem (niestrzeżone) i  i właściwie najciekawsze miejsce do noclegu (w spływie 2 dniowym). Jest WC, umywalki, i zadaszenie z kominkiem. W sezonie sporo tutaj ludzi, a nocą bywa i kilkadziesiąt kajaków. Zatrzymujemy się tutaj na dłuższy postój.

 

 

12.20
Wypływamy ze Stanicy Wrzosy.

Zaraz za stanicą wpływamy z jeziora do Rurzycy. Przepływamy pod kładką i omijamy do niedawna przenoskę prawą stroną.  Po obu stronach rzeki otaczają nas lasy Nadleśnictwa Płytnica. Nurt jest spokojny, woda bardzo czysta. Zdarzają się miejsca, gdzie na zakrętach, po ich zewnętrznej stronie rzeka jest głęboka nawet na 2 metry. Pamiętajmy, że jesteśmy na terenie rezerwatów "Wielkopolska Dolina Rurzycy" po lewej  i "Dolina Rurzycy" po prawej.

 



 

13.00
Wpływamy na jezioro Dąb,
długość: 900 m, głębokość max.: 15,6 m, powierzchnia: 27,1 ha.

Jezioro to wygląda już zupełnie inaczej niż te które wcześniej przepływaliśmy. Nie ma tu stromych brzegów. Kierujemy się dokładnie na przeciwległy brzeg. Pokonanie jeziora zajęło nam 15 minut. Za jeziorem Dąb rzeka płynie leniwie, można podziwiać piękno przyrody z kajaka bo wychodzić tutaj nie wolno. Pamiętajmy, że tzw. lilie wodne czyli grążel biały jest pod ochroną i nie wolno go zrywać. Właściwy brzeg po obu stronach dwukrotnie się oddali, być może kiedyś były to dwa jeziora. Na końcu drugiego "rozszerzenia" widać w oddali wiadukt kolejowy.

 

 

13.40
Mostek

Między pierwszym a drugim "rozszerzeniem" mostek łączy przedzielony rzeką suchy bór sosnowy.

 


14.40
Poniemiecki wiadukt kolejowy.

Wiadukt przypomina "Stańczyki" jak na swój wiek jest w bardzo dobrym stanie. Nurt za wiaduktem dość przyspiesza, koryto rzeki trochę się zwęża i jest znacznie głębiej. Za wiaduktem nie ma już rezerwatów przyrody.

 


 

14.45
Wiadukt kolejowy Piła- Szczecinek

Przepływamy pod wiaduktem linii kolejowej Piła- Szczecinek. To znak, że przed nami ostatnia godzina wiosłowania do Krępska.

 

 

15.45
Meta w Krępsku.

Na prawym brzegu,  zauważamy zabudowania, więc jesteśmy już w Krępsku. Zorientujecie się po przenosce na wysokości starej lemieszarni (pstrągarnia)  i kołkach na wodzie odgradzających prawy brzeg. Więc przenosimy kajaki lewym brzegiem, przepływamy kilkadziesiąt metrów, potem pod kładką i znowu przenoska (lewą stroną kilkanaście metrów stromym zejściem w dół). Potem przeprowadziamy kajaki kilka metrów, ponieważ w wodzie jest sporo kamieni i wsiadamy w miejscu, gdzie spiętrzenie wody z młyna łączy się z właściwym korytem rzeki. Kilkadziesiąt metrów dalej mamy most drogowy. Tutaj kończymy spływ. W przypadku gdy chcemy płynąć dalej należy przebyć most drogowy prawą stroną, ok 100 metrów za mostem wody Rurzycy zasilają Gwdę.

 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.