Polish Czech English French German Russian Slovak

Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj79
mod_vvisit_counterWczoraj248
mod_vvisit_counterBieżący tydzień327
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc3799
mod_vvisit_counterWszyscy789883
Splywajcie.pl - Opis spływu rzeką Gwdą
Gwda (Lubnica- Lędyczek) Drukuj Email

Lubnica - Lędyczek (15 km)

Górą wiedzie stara, obecnie wyschnięta, odnoga, którą doprowadzano wodę do kolejnego, oddalonego o 500 m młyna. Widać go tuż przed mostem po lewej. Odbijając, trzeba pamiętać, że woda bardzo kręci i należy ostrożnie przeciąć tzw. cofkę. Szybka woda unosi kajak piękną zieloną aleją, mijając kolejno widoczny w oddali młyn, pozostałe w rzece pale po starym drewnianym moście i betonowy, solidny most strategiczny na leśnej drodze donikąd. Tędy przeprawiały się jednostki pancerne na pobliski poligon w Czarnem.

 

93.6
Z lewej wpływa do Gwdy największy z jej dopływów, również szlak kajakowy- Czernica. Dalej nurt zwalnia i rozlewa się szeroko. Przez najbliższe kilometry rzeka stanowi granicę rezerwatu ?Dolina Gwdy?. Utworzony w 1998 r. na lewym brzegu rzeki zajmuje 428,2 ha. Obejmuje on ochroną doliny Gwdy i jej dopływu Czernicy oraz przyległe tereny leśne: bory świeże, bory mieszane, fragmenty grądów i łęg- oraz ujścia pojedynczych cieków. Atrakcją rezerwatu są liczne meandry i przełomy rzeki, terasy zalewowe, malownicze wąwozy oraz olsy i bory z sędziwymi drzewami, a także ciekawa roślinność nadwodna. Na ochronę zasługuje także regionalna zabudowa, związana nie tylko z osadnictwem leśnym, ale też z systemem zniszczonych obecnie urządzeń energetycznych i regulujących przepływ wody.

 

Nurt zwalnia i szeroka rzeka niemal zamiera w bezruchu. To znak, że niebawem czeka kajakarzy kolejna przenoska. Już widać przęsło mostu. Z lewej niewielki pomost umożliwia łatwe wyciągnięcie kajaka. Trzeba go przenieść 10 m na starorzecze, kierunek wskazuje strzałka (zdjęcie roku 2008). Jest tutaj zlokalizowane pole biwakowe. Ogrodzone drewnianym płotem, z lawami i mijescem na ognisko. Niestety brak wody bieżącej i kibelka. Najbliższy sklep znajduje się w Węgorzynie  do którego prowadzi piaszczysta droga (ok 2 km).  Dalej na rzece za mostem stoi nowa mała elektrownia wodna w Domyślu. Płynąc starorzeczem, mija się elektrownię i po zatoczeniu łuku na nowo wpływa do rzeki.

 

 

Niebawem pojawia się elektrownia "Żarki w Łomczewku"- prowadzi do niej szeroka przestrzeń stawu zaporowego. Prywatni właściciele elektrowni, bardzo życzliwi kajakarzom, przygotowali wzorcową przenoskę:  pomościk przy dobijaniu, schodki na niskim wale i zejście kajaków po "szynach" ulatwia przeciaganie kajaków, na dole piaszczyste łagodne wodowanie. Dobić należy z lewej, gdzie niski mały pomost ułatwia przemieszczenie się, wpierw na wał, później 50 m lewym brzegiem. Na dachu elektrowni jest sympatyczna oranżeria, a wokół zadbane trawniki, mnóstwo zieleni i kwiatów. Za elektrownią z lewej stoi wykorzystywany rekreacyjnie budynek lasów w Lestnicy. Dalej Gwda zmierza spokojnie prostymi odcinkami, przebywając długi zalesiony jar. Płytka rzeka napotyka co chwilę zalegające w wodzie głazy, opływa większym nurtem z prawej utworzoną pośrodku wyspę.

 

 

80,8 km
Na lewym brzegu pojawiają się zabudowania osady Prądy oraz wyraźny lewy dopływ Szczyra. Zarośnięta wodorostami Gwda rozlewa się tu szeroko, nie jest głęboko. na prawym brzegu mijamy leśniczówkę i leśną ścieżkę przyrodniczą. To znak, że wpływamy do Lędyczka.

 

 

79,9 km
Pokazuje się betonowy most drogowy w Lędyczku na trasie Człuchów- Jastrowie, a za nim z lewej niewyraźne ujście Debrzynki. Do 1972 r. Lędyczek był najmniejszym miastem w Polsce. Pomosty na rzece to znak że dopłynęliśmy do pola namiotowego. Informacja o polu w naszej bazie noclegowej. Jest tutaj wiata ogniskowa, bieżąca woda, są prysznice i WC. Sprzętu nie trzeba wciągać na wysoki brzeg, po uzgodnieniu z właścicielem pola można go schować w przyrzecznym- zamykanym na klucz- schronie.

 

 

kajak PERCEPTION Vista

Reklama
Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.