Polish Czech English French German Russian Slovak
       

Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj134
mod_vvisit_counterWczoraj465
mod_vvisit_counterBieżący tydzień599
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc9818
mod_vvisit_counterWszyscy517682
Splywajcie.pl - opis spływu rzeką Wełną
Welna (Ruda Młyn- Jaracz Młyn) Drukuj Email

 

Spływ 1- dniowy (Ruda Młyn- Jaracz Młyn) 14 km

Czas spływu: 4 godziny

 

 1. START: Ruda Młyn
 2. PRZYSTANKI: Wełna i kilka po drodze. Ogólnie nie ma miejsca by wyjść dogodnie z kajaka na brzeg, więc większość przystanków jest na wodzie.
 3. META: Jaracz Młyn

 

Dwie opcje spływu:

 1. Spływ zorganizowany: minimum 18 uczestników, cena: 60 zł od osoby/dzień. Mniejsza liczba osób- do negocjacji.
 2. Wypożyczenie kajaków: cena za kajak 35 zł za dzień + 400 zł koszty transportu 1- 10 kajaków (w tym dojazd na start do Rudy Młyn, następnie przejazd na metę do Jaracza Młyn plus godziny oczekiwania kierowcy na mecie.)

 

 

9.00
Ruda Młyn
Naszym zdaniem najlepszym miejscem na start jest lewy brzeg na wysokości Młyna. Przy samym młynie nie ma dogodnego miejsca na zrzut kajaków. Zaraz za młynem rzeka spłyca się do 0,7 m, należy ominąć wystające z wody 2 kamienie mniej więcej na środku rzeki oddalone od siebie o kilka metrów. Wypatrujcie załamań wody. Brzeg wyżej o 1 m, pojedyncze drzewa co jakiś czas większość to topole i  klony. Do miejsca startu wystarczy przekroczyć drogę Poznań- Piła na wysokości Motelu 'Pod fartuszkiem" tutaj również można zostawić auto.

 

9.15
Nowy Młyn
Po lewej betonowa konstrukcja, głębokość wody 0.5 m. a chwilę potem zabudowania po prawej.

 

9.25
Zniszczony Jaz
Zniszczony jaz w Gródnie spłynęliśmy skrajnym prawym spadem wody bez problemu, chwilę dalej wystająca z wody pozostałość po zniszczonym moście. Od 2009 roku można przenieść wygodnie kajaki lewą strona przez te przeszkodę, informuje o tym tablica. Zalecamy przenoskę niedoświadczonym kajakarzom, zwłaszcza gdy spływają z dziećmi. Na tej przeszkodzie wywrotka murowana gdy podpłyniemy do niej bokiem i przechylimy się w jej kierunku. Zaraz za nią woda jest głęboka (na samej przeszkodzie jest płytko).

  

9.40
Uregulowany lewy brzeg Wełny

Po lewej uregulowany lewy brzeg rzeki przy prywatnej posesji. Zdaje się że jest to tartak, posesja przylega do linii kolejowej.

 

9.45
Most kolejowy
Most kolejowy raczej nie używany, ale szyny są... jeszcze... Skojarzyliśmy później, że jest to linia kolejowa, która przecina drogę Poznań- Piła na prostej przed Rogoźnem.

 


9.50
Bór sosnowy

Przed nami pojawia się bór sosnowy, jak nic pierwszy... i rzeka skręca w lewo, płyniemy wzdłuż brzeg lasu, wysoki brzeg- 3 m powyżej rzeki, głębokość wody 0.7 m, dno piaszczyste...

  

10.20
25 km- tablica
Rzeka zaczyna się nam podobać, za tablicą 2 zwalone drzewa do pokonania, drugie przebyliśmy z rozpędu. Wełna "kręci" na całej długości, lekko, ale zauważalnie.

 

11.00
Tablica bez znaków na prawym brzegu
Zaraz za nią charakterystyczny dąb po lewej stronie, nie wiadomo jak długo będzie charakterystyczny. Niestety drzewo uschło. Podobnie wiele innych drzew z powodu działalności bobrów.

  

11.20
Wełna- most drogowy

Po tablicy informacyjnej o drewnianym kościele orientujemy się, że dopłynęliśmy do wsi Wełna. Z kajaka wyjść można przed mostem drogowym na lewym brzegu, ale mało tam miejsca. Przy miejscowości tej nie ma niczego co pomogłoby kajakarzom, ani miejsca postoju, ławek, kosza na śmieci itp. Wioska siostra z rzeką, ale chyba się nie kochają. Wybraliśmy się na kótki spacer po wsi (zgodnie z kierunkiem zwiedzania): gorzelnia, drewniany kościółek z XVIII wieku, zniszczony majątek zapewne w czasach komunizmu przejęty przez PGR czy coś w tym stylu. Na dzień dzisiejszy w kiepskim stanie, ale kiedyś musiało być tutaj pięknie. Jest tutaj sklepik..;)

  

11.50
Rezerwat "Wełna"

Start po przerwie 30 min. 100 metrów dalej na lewym brzegu tablica informująca, iż przepływamy przez Rezerwat "Wełna".

 

  

12.00
20 km- tablica

No i przebyliśmy kolejne 5 km. Wody 0.5m, piasek na dnie, i stale piękny lewy brzeg.

 

12.35
Jaracz Młyn
Przed nami widać młyn z czerwonej cegły i znaki dla kajakarzy. Podpłynęliśmy do spiętrzenia, fajne uczucie kiedy siedzi się w kajaku na wodnym "balkonie", a poziom wody przed nami o co najmniej 3 metry niżej. Przenoska dla płynących dalej lewą stroną, my płyniemy na prawo i wyciągamy kajaki na terenie Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu.

 

 

To pierwsze miejsce gdzie gospodarze pomyśleli o kajakarzach, ale i nie za darmo. Przeniesienie kajaków do auta kosztuje nas 1 zł od osoby, ponieważ przebywanie osób na terenie należącym do muzeum wymaga zakupienia biletu. Otoczenie młyna zadbane, miejsce na ognisko (organizacja ogniska nawet 100 zł- w zależności od liczby osób). Wszystko uporządkowane, kosze na śmieci, trawka przystrzyżona, ławki itd. Podoba się nam i wam też się spodoba.

 

 

 

 


Godziny otwarcia muzeum: od 1 listopada do 31 marca
wtorek- piątek 9.00- 15.00
soboty i niedziele: 11.00- 15.00

Godziny otwarcia muzeum: od 1 kwietnia do 31 października
wtorek- sobota 9.00- 15.00
niedziele: 10.00- 16.00

tel. (067) 261-05-15

Muzeum proponuje:

 1. zwiedzanie muzeum, cennik poniżej.
 2. przejście znakowanymi szlakami turystycznymi,
 3. organizację ognisk,
 4. grzybobranie z piknikiem lub ogniskiem,
 5. wynajem pokoi hotelowych,
 6. usługi gastronomiczne,
 7. organizacje plenerów artystycznych,
 8. przystań dla uczestników spływów kajakowych.

ponadto zasłyszane ale do ustalenia:

 1. własnoręczne mielenie mąki w muzeum,
 2. zwiedzanie rybakówki z możliwością własnoręcznego łowienia ryb,
 3. pieczenie prosiaka lub strusia,
 4. zwiedzanie fermy strusi.
 5. wyprawa piesza do rezerwatu Wełna.
 6. przejażdżka konna po okolicy
 

kajak PERCEPTION Vista

Reklama
Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.

Splywajcie.pl- Profesjonalne spływy kajakowe.