| Łupawa (Wiata Karwno- Poganice) |
|
|
|
10.00 Zaczynamy spływ pomiędzy wsią Łupawa a mostem do wsi Karwno. Nadleśnictwo Łupawa wykonało ścieżkę dydaktyczną wzdłuż rzeki "Dolina rzeki Łupawy", miejsce naszego startu to właśnie jeden z elementów tej ścieżki, jest to wykonna bardzo starannie wiata z miejscem na ognisko. Obiekt służy rowerzystom oraz kajakarzom. Z drogi biegnącej od Czarnej Dąbrówki w kierunku wsi Łupawa, należy zwolnić za rozjazdem do Karwna i po około 2 km wypatrywać leśnej drogi w prawo. Od strony rzeki miejsce to łatwo ominąć. Ku wiacie prowadzi stroma ścieżka w górę. Kajaki należy wyładować obok wiaty i przenieść je do brzegu.
Pierwsze metry spływu... Nurt w tym miejscu nie należy do najwolniejszych. Amatorzy na pierwszych 500 metrach przejdą chrzest, nie powinni pływać tutaj sami, ale pod okiem wprawionych kajakarzy. Zwalone drzewa i nurt wymagają obeznania ze sterowaniem kajakiem, w innym przypadku czeka nas wywrotka. Miejscami może nie być gruntu, więc kamizelki muszą być założone. Dno jest piaszczyste, przejrzystość wody zależy od pory roku. Zazwyczaj dna nie widać ponieważ nurt niesie ze sobą wszystko z góry rzeki. Na całym odcinku nie ma kamieni w nurcie, zwalonych drzew jest kilkanaście. Te miejsca wymagają szczególnej uwagi, ustawienie kajaka bokiem do nurtu zazwyczaj kończy się podziwianiem rzeki od strony dna.
Przed nami drewniana kładka, łącząca dwa brzegi rzeki. W tym miejscu można zrobić sobie chwilę przerwy. Na lewym brzegu przy kładce znajduje się tablica informacyjna ścieżki dydaktycznej. Za kładką już spokojnie, nurt nie jest już wartki, a koryto rzeki się poszerza. Wszystko to za sprawą elektrowni we wsi Łupawa, która piętrzy wodę.
12.00 Szeroką cofką dopływamy do elektrowni, znajduje się ona w samej wsi Łupawa. Mamy tutaj krótką przenoskę lewą stroną. Przy okazji robimy sobie przerwę.
We wsi Łupawa jest sklep, można więc zaopatrzyć się na dalszą drogę. Jest tutaj również wiata z miejscem na ognisko na prawym brzegu, można tutaj przenocować pod namiotem. Na lewym brzegu znajduje się boisko, tutaj również można rozbić namioty. Niestety nie ma ogólnodostępnej bieżącej wody czy kibelka. Przy wiacie na prawym brzegu znajduje się tablica infromacyjna z mapą i opisem ścieżki dydaktycznej "Dolina rzeki Łupawy"
Przed mostem po lewej stronie przy kładce wyciągamy kajaki z wody, jeśli chcemy nocować przy boisku. Łatwo w tym miejscu zaliczyć wywrotkę przy wysiadaniu z kajaka, nurt wydaje się być niezauważalny jednak jest tutaj na tyle silny by w wyniku przechylenia przewrócić ustawiony bokiem kajak. Za mostem rzeka wyraźnie przyspiesza kryjąc się w lesie. Za mostem uważajmy na kanały do stawów rybnych, nalezy płynąć głównym korytem. W przypadku gdy wpłyniemy do kanału, trafimy na rzekę, ale konieczna będzie przenoska.
14.00 Jak to przy elektrowniach wodnych bywa, zanim ją zobaczymy to od conajmniej 500 metrów wiemy, że się do niej zbliżamy. Elektrownia tworzy cofkę, rozlewając rzekę i nadając jej charakter jeziorny. Elektrownia w Poganicach znajduje się przy samej drodze Słupsk- Gdańsk, widok jest super: nad nią zawieszono nowy most. Fajne miejsce na zdjęcie. W budynku elektrowni znajduje się również Restauracja "Nostalgia", gdzie można zjeść smaczny posiłek. Większa grupa może uzgodnić menu pod nr telefonu: (059)811-54-01. Krótka przenoska lewą stroną, z udogodnieniem dla kajakarzy. Znajduje się tutaj tablica informacyjna oraz miejsce na odpoczynek. |



























